Plzeňský kraj zvažuje úvěr od EIB v rozmezí 1,2 až 1,5 mld. korun
Rubrika: 2010
Plzeňský kraj zvažuje úvěr od Evropské investiční banky (EIB) v rozmezí 1,2 až 1,5 miliardy korun. Záleží ale na doporučení expertní skupiny, kterou dnes sestavila rada. Peníze by se použily hlavně na opravy silnic, jejich stav chce vedení kraje udržet alespoň na současné úrovni. Rozhodnuto ale zatím není nic, řekl ČTK ekonomický náměstek hejtmanky Milan Chovanec (ČSSD).
"Protože to vnímáme jako velmi důležitý úkol, budou v expertní skupině také zástupci opozice. Z ODS předseda finančního výboru a z KSČM šéf kontrolního výboru. Dále tam jsou pracovníci majetkového a finančního odboru," dodal. Komise musí posoudit nezbytnost a výhodnost půjčky, jejíž podmínkou je vydat stejný objem peněz z kasy kraje. Pokud řekne ano, bude schvalovat úvěr listopadové zastupitelstvo a první tranše by se mohla čerpat zhruba příští rok v březnu.
"Peníze využijeme hlavně na rozvoj silniční dopravy," uvedl Chovanec. Kraj zvažuje úvěr kvůli tomu, že mu dramaticky klesly příjmy z daní. "Zatímco poslední rok krajské vlády ODS činily 3,7 miliardy korun, loni to bylo jen necelých 3,27 miliardy a letos to bude zhruba stejně," dodal.
Chovanec vidí strop úvěru 1,5, možná 1,2 miliardy korun. Zhruba 800 milionů Kč by šlo do dopravy, aby se udržel alespoň současný stav silnic. Podle Chovance by šlo o celoplošné opravy většího rozsahu. Další peníze půjdou do sanace budov v majetku kraje, zejména do škol, například na rekonstrukce gymnázií.
"Kraje jsou dlouhodobě podfinancované. Jen na dopravní obslužnost dáváme ročně 700 milionů korun," dodal. Kraj má navíc před sebou investici do nové klatovské nemocnice zhruba za 1,4 miliardy korun. "Předchůdci nám tu nechali 825 milionů korun na depozitní směnce, na něž jsme nesáhli a jsou na rezervních fondech kraje," dodal.
Dalších 600 milionů korun bylo sice na účtech, ale kraj musel podle Chovance tyto peníze použít na propady a provoz. Zhruba třetinu vyčlenil na krytí schodku letošního rozpočtu, 150 milionů Kč na údržbu silniční sítě po zimě, 100 milionů Kč jako stálou rezervu kvůli propadu daní, 70 milionů na sanaci propadu hospodaření zdravotnických zařízení, 35 milionů korun na provoz škol a 15 milionů pro obce na havarijní stavy.
EIB nabídla kraji až čtyři miliardy korun. Celý rámec ale kraj určitě nevyužije, dodal náměstek. Úvěr dlouhodobě odmítají zastupitelé ODS. Negativně se k němu dnes vyjádřila také krajská TOP 09. Podle nich by z dlouhodobého hlediska znamenal pro kraj velké zatížení. Opravy silnic by se podle ODS i TOP 09 měly financovat z rozpočtu.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.