Odborníci na dopravní telematiku tentokrát v Plzni
Rubrika: Aktuality
Dnes byl v Plzni zahájen 2. ročník konference Telematika pro regionální dopravu. Pořadatelem dvoudenního setkání odborníků je společnost KPM Consult, člen Sdružení pro dopravní telematiku ČR a Network of Nation ITS Associations. Záštitu nad konferencí převzali ministr dopravy ČR Aleš Řebíček, první náměstek primátora města Plzně Jiří Uhlík, děkan Fakulty dopravní ČVUT Petr Moos a prezident Sdružení pro dopravní telematiku ČR Miroslav Svítek. Generálním partnerem je AŽD Praha, dalšími partnery jsou ČD-Telematika a Vegacom.
„Chceme, aby nejnovější výsledky výzkumu dopravní telematiky v oblasti podpory udržitelného rozvoje dopravy zejména v městských a příměstských aglomeracích byly přeneseny co nejrychleji do praxe a odborná diskuse na konferenci je pro to nejvhodnější platformou,“ řekl dnes Petr Augusta, generální ředitel KPM consult, a zároveň předseda organizačního výboru konference.
Telematika je poměrně novým oborem, který vznikl spojením telekomunikací a informatiky v polovině 90. let minulého století. Do dopravy v té době začaly stále více vstupovat inteligentní dopravní systémy a služby, které dnes souhrnně označujeme jako dopravní telematiku. Po roce 2000 vznikla samostatná vědecká disciplína, jejímž úkolem je integrovat jednotlivé aplikace a systémy, které podporují celý dopravní proces. V dopravním inženýrství se objevily zcela nové pojmy, jako například služby dopravní telematiky, architektura ITS, systémové parametry nebo jednotná informační báze. Rozvoj dopravní telematiky ovlivňují také další obory – ekonomika, systémové inženýrství a legislativa.
Konference je tématicky rozčleněna do pěti bloků: Informační podpora výkonu státní správy a územní samosprávy, přenos informací v dopravně - telematických systémech, vzdělávání a osvěta v dopravní telematice, telematická podpora udržitelnému rozvoji dopravy v regionech a ekonomika a dopravní telematika. Je určena zejména zastupitelům, a pracovníkům státní správy a územní samosprávy, dopravcům ve veřejném dopravě, správcům dopravních cest, ale samozřejmě také pracovníkům vysokých škol a výzkumných pracovišť a dodavatelům telematických aplikací a dílčích technologických řešení. „ Přichází období, kdy český průmysl musí ukázat, že je sám schopen přinášet inovativní metody a technologie a že není jen montážní základnou pro nadnárodní společnosti. Proto se AŽD Praha intenzivně snaží podporovat vznik nejen originálních českých technologií, ale také vzdělávání nových kvalifikovaných odborníků.' řekl v úvodním vystoupení Zdeněk Chrdle, generální ředitel AŽD Praha.