Obce na Benešovsku chtějí spolu s krajem vybírat nové dopravce
Rubrika: 2011
Svazek obcí BENE—BUS, založený kvůli financování dopravní obslužnosti na Benešovsku, chce spolupracovat se Středočeským krajem při chystané soutěži na nové autobusové dopravce. Obce kraji nechtějí předat své kompetence pro organizování dopravy, ale být při výběrovém řízení rovnocennými partnery, stojí v prohlášení zaslaném ČTK. Hejtmanství ale tvrdí, že obce o jejich kompetence nechce připravit. Pouze jim prý učinilo nabídku, že tendr zorganizuje i pro ně.
Kraj k letošnímu 31. květnu vypověděl všem autobusovým dopravcům smlouvy o závazku veřejné služby ve vnitrostátní linkové osobní dopravě. Od výběru nových provozovatelů si slibuje, že se vytvoří otevřené tržní prostředí, a tím se zkvalitní dopravní služby. Cílem výběrového řízení má být také vytvoření integrovaného dopravního systému založeného na jednotném tarifním systému a provázanosti všech linek.
Hejtman David Rath (ČSSD) již dříve uvedl, že ve středních Čechách je kolem tří desítek dopravců, kterým kraj dosud celkově přispívá na provoz 600 milionů korun ročně. Podle hejtmana je třeba zjistit, zda tato částka není zbytečně vysoká.
Podle svazku BENE-BUS, který sdružuje celkem 116 obcí, existuje několik možností, jak výběrové řízení uspořádat. "Buď ho vypíšeme sami na svoje linky, a tím oddělíme dopravní systémy krajský, pražský a náš, anebo se budeme snažit o plnou integraci a společný postup při výběrovém řízení," uvedl místopředseda svazku Martin Kadrnožka.
Podle mluvčí hejtmanství Berill Maschekové se kraj obcí dotázal, zda se spoje financované obcemi v rámci takzvané ostatní dopravní obslužnosti mohou stát součástí společného výběrového řízení. Takový postup by byl údajně efektivnější. "Jedná se o nabídku, nikoliv o předání kompetencí," tvrdí Mascheková. Zatímco kraj přispívá na základní dopravní obslužnost, ostatní dopravní obslužnost je v kompetenci obcí.
Opoziční zastupitelé za ODS výpovědi dopravcům kritizují, postup kraje označili za nepromyšlený. Pochybnosti mají i zástupci uskupení Starostové a nezávislí. Podle nich by hejtmanství mělo koordinovat své záměry s ostatními kraji, Prahou a zejména středočeskými obcemi, které smlouvy vypovězeny nemají. Doporučili dokonce obcím, aby na kraj nepřeváděly své kompetence, požádaly ho o zpětvzetí výpovědí, vypracování společného plánu dopravní obslužnosti pro Prahu a střední Čechy a následné nové podání výpovědí, koordinované se všemi obcemi a sousedními kraji.
Mascheková tvrdí, že kraj obcím pouze učinil nabídku. "Obce obdržely informaci o výpovědi všem dopravcům a zároveň byly požádány, zda-li se spoje hrazené v rámci ostatní dopravní obslužnosti mohou stát součástí společného výběrového řízení, které zorganizuje Krajský úřad Středočeského kraje," uzavřela mluvčí.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.