NSS: Stát nechyboval při udělení výjimek z ochrany přírody na D8
Rubrika: 2011
Stát si po několika prohrách připsal u Nejvyššího správního soudu (NSS) úspěch v jednom ze sporů o dálnici D8. NSS zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který si v roce 2009 vyžádal důkladnější odůvodnění výjimek z ochrany zvláště chráněných rostlin a živočichů při stavbě v Českém středohoří. Podle NSS však ministerstvo životního prostředí postupovalo správně a v řízení o výjimkách již nelze znovu otevírat otázku vhodného vedení trasy D8. Stát vede s ekology řadu dalších složitých sporů o kontroverzní dálnici.
Nyní rozhodnutý spor o výjimky se týká dvou zvláště chráněných druhů rostlin - lilie zlatohlávku a medovníku velkokvětého - a několika druhů živočichů, například čmeláků, mravenců, krajníka hnědého a ťuhýka obecného. Ministerstvo životního prostředí zásah do jejich biotopů v roce 2004 povolilo a stanovilo si podmínky: například omezení terénních prací v létě kvůli čmelákům a vypátrání a případné přestěhování mravenčích kup.
Městský soud v Praze v červnu 2009 rozhodnutí ministerstva životního prostředí zrušil. Požadoval důkladnější odůvodnění toho, jak veřejný zájem na stavbě dálnice převládá nad ochranou přírody. Soud si je vědom náročnosti požadovaného postupu, avšak postup úměrně odpovídá intenzitě navrženého zásahu do CHKO České středohoří, uvedli tehdy pražští soudci. Žádali také znovu posoudit varianty stavby, na což je ale podle Nejvyššího správního soudu pozdě.
Trasu již dávno určilo územní řízení a vláda rozhodla o veřejném zájmu, kvůli kterému lze vést dálnici přes chráněnou oblast. "NSS se ztotožňuje se stěžovateli (ministerstvo životního prostředí a Ředitelství silnic a dálnic), pokud odmítají postup městského soudu, který požaduje návrat k jednotlivým v minulosti zvažovaným a nakonec nepřijatým variantám trasy dálnice D8," napsal v rozhodnutí senát NSS s předsedou Bohuslavem Hnízdilem. NSS rozhodl v červnu bez veřejného jednání, nyní verdikt zpřístupnil v databázi.
Ministerstvo životního prostředí podle NSS v řízení o výjimce podrobně zvažovalo, jaké zásahy do biotopů přinese stavba jednotlivým chráněným druhům. "Z uvedeného popisu lze dovodit, že populace daného druhu, u něhož byla povolena výjimka, bude udržena v příznivém stavu z hlediska ochrany," stojí v rozhodnutí.
Dálnice D8 spojí Prahu s podkrušnohorskou aglomerací a Saskem. Kontroverzní názory vyvolává především kvůli tomu, že protíná České středohoří. Rozestavěnou dálnici D8 provází řada dalších sporů. Děti Země jich vedou se státem bezmála 20. Stavba chybějícího úseku dálnice za 12 miliard korun se tak protahuje. Pokud se administrativní problémy nevyřeší do poloviny roku 2012, ministerstvo prý využije evropské dotace raději na opravě dálnice D1. Dálnici D8 ale dostaví i za české peníze.
Přes České středohoří chybí dostavět zhruba 16,4 kilometru. Část se již staví, na zbytek chce lovosický stavební úřad vydat potřebná stavební povolení do konce srpna. Ekologové se řadou sporů o celou stavbu i její jednotlivé součásti snaží dosáhnout alespoň částečných ústupků ve prospěch ochrany přírody.
Nejvyšší správní soud již ekologům opakovaně vyhověl. Například letos nařídil Městskému soudu v Praze, aby se znovu zabýval výhradami ekologů k části stavby dálnice D8. Důvodem je to, že městský soud upřel aktivistům postavení účastníků řízení. Ekologové se ale obávají, že ani dílčí úspěchy jejich záměrům nepomohou. Soudy rozhodují pomalu a mezitím se v CHKO dále staví.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.