Nečas: Dálnice D1 v Ostravě by neměla být zpoplatněna
Rubrika: 2010
Dálnice D1 vedoucí přes Ostravu by neměla být zpoplatněna. Novinářům v Ostravě to dnes řekl premiér Petr Nečas (ODS), který se tak přiklonil i k názoru ministerstva životního prostředí. O nezpoplatnění části dálnice procházející přes krajské město usiluje i stávající vedení města, které už dříve poukazovalo na fakt, že dálnice měla přispět ke zlepšení kvality ovzduší. Dálnice je zpoplatněna od letošního ledna a výzvy k udělení výjimky pro Ostravu ministerstvo dopravy dosud odmítalo.
"Můj názor je takový, že ve chvíli, kdy je to v intravilánu (zastavěná část obce) a je to komunikace, jejíž používání zlepšuje stav životního prostředí, tak její zpoplatnění nepovažuji za dobrý nápad. Budeme v tomto slova smyslu jednat i s představiteli ministerstva dopravy," uvedl Nečas.
Premiér dodal, že ušlý příjem z výběru dálničního poplatku považuje v tomto případě za zanedbatelný v porovnání s efektem negativního dopadu na životní prostředí.
"Velmi intenzivně se tím právě v těchto dnech zabýváme, také v porovnání s ostatními dálnicemi v České republice. Definitivní řešení oznámíme v příštím týdnu," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
Moravskoslezský kraj se už několik dní opět potýká se zhoršenou kvalitou ovzduší a v regionu jsou překračovány povolené limity pro denní koncentrace polétavého prachu. Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) dnes novinářům řekl, že ministerstvo stále pokračuje v jednáních s největšími znečišťovateli v regionu.
Požaduje po nich uzavření dobrovolných dohod, v nichž by se firmy měly zavázat k dalším ekologickým projektům. Drobil dodal, že ministerstvo firmám již přeložilo své návrhy a nyní pokračuje vyjednávací fáze mezi ministerstvem a firmami. Obsah návrhů ministerstva Drobil zatím nechtěl specifikovat.
Ministr dodal, že už dnes hovořil s představiteli Třineckých železáren a ArcelorMittal Ostrava, kteří ho ujistili, že dohoda je možná. Dohody by mohly být podepsány do konce letošního roku.
Firmy mohou už od 13. září žádat o evropské peníze na své ekologické projekty - z Operačního programu Životní prostředí byly speciálně pro moravskoslezský region vyhrazeny čtyři miliardy korun. O dotace se mohou ucházet nejen města, vysoké školy a neziskové organizace, ale právě i průmyslové podniky. Už nyní má Státní fond životního prostředí k dispozici 60 žádostí v celkovém objemu 18 miliard korun.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.