Konference o bezpečnosti v dopravě
Rubrika: Aktuality
Ve dnech 17. – 18. září 2008 proběhl v Praze již 3. ročník významné mezinárodní konference na téma: Bezpečná dopravní infrastruktura, její odolnost v mimořádných situacích a analýza rizik“, kterou pravidelně pořádá firma CityPlan, spol s r. o.
Konference byla poprvé v historii pořádána jako dvoudenní a záštitu nad ní v tomto ročníku převzali Ing. Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje, Ing. Alfred Brunclík, generální ředitel ŘSD ČR, JUDr. Oldřich Vaníček, prezident ÚAMK ČR, John Dawson, FICE FIHT, předseda EuroRAP, Prof. Ing. František Lehovec, CSc., předseda České silniční společnosti, a Prof. Ing. Petr Moos, děkan Dopravní fakulty ČVUT.
Již několik let stabilní a neměnné logo konference: „Bezpečná silnice zachraňuje životy“ opět zcela vymezilo její obsahovou náplň. I tentokráte byl základní půdorys jednotlivých přednáškových bloků postaven na presentaci hlavních výstupů výzkumných úkolů, které zpracovávají odborníci firmy CityPlan v rámci svých výzkumných úkolů, vystoupení představitelů a zástupců organizace EuroRAP – Evropský program hodnocení silnic, sdružující automotokluby jednotlivých států Evropy, přednáškách zástupců akademické obce a presentaci zástupců jednotlivých složek integrovaného záchranného systému (Policie, HZS a ZZS). Zahraniční přednášející byli na letošním ročníku reprezentováni zástupci Slovenské republiky a Velké Británie, kteří představili své dosavadní zkušenosti se zaváděním programu EuroRAP v jejich domovských zemích. Vyjma výše uvedených hlavních přednáškových skupin byli přednášejícími rovněž další nezávislí a významní odborníci z oblasti dopravy – profesoři dopravních fakult, projektanti dopravních staveb, odborníci z dopravního výzkumu, pracovníci státní správy a pracovníci firem zabývajících se bezpečností silničního provozu.
Rozmanitost přednášejících zastupujících různé části dopravního spektra a různé úhly pohledu na identickou problematiku umožnili konfrontaci různých názorových proudů a všem zúčastněným umožnily pochopit základní principy nástrojů a opatření, které můžou vést k významnému zvyšování bezpečnosti na silničních komunikacích. Konference rovněž přinesla nové pohledy na bezpečnost silniční dopravy a infrastruktury, zejména z hlediska kritické infrastruktury a jejího ohrožení, nových technických možností i informačních technologií pro bezpečnost dopravy i dopravní infrastruktury, seznámila s nejnovějšími výsledky dopravních výzkumů.
Vzájemné pochopení problémů ostatních skupin, které jsou rovněž součástí dopravy a dopravních procesů, avšak stojí zcela jednoznačně na jedné – profesně vyhraněné straně bez znalosti širšího okolí a dalších možných dopadů (např. dopravní projektant x lékař) a také seznámení se s řešením obdobné problematiky v zahraničí jsou nejvýznamnějšími cíly, kterých se uspořádáním této akce podařilo dosáhnout.
V rámci odborného dvoudenního programu byly přednesené referáty rozděleny do pěti samostatných bloků. Jednotlivá vystoupení byla zaměřena na řadu různých klíčových témat z oblasti bezpečnosti a jejího zvyšování. Mezi hlavní ideová témata patřila zejména:
- zdravotní rizika a důsledky dopravy, činnost záchranné služby při dopravních nehodách, statistiky zranění a úmrtnosti na silnicích, zvýšení bezpečnosti chodců,
- technické bezpečnostní prvky a opatření pro zvýšení bezpečnosti komunikací, systémy aktivní bezpečnosti na dopravní infrastruktuře, bezpečnost při přepravě nebezpečných nákladů,
- systémy měření, hodnocení a sledování bezpečnosti komunikací a dopravy, systémy dopravních informací, rizikové mapy silnic v ČR, přístupy a programy Světové silniční asociace PIARC ke zvyšování bezpečnosti silnic, hvězdičkové hodnocení programů EuroRAP,
- zapojení státních a samosprávných úřadů a institucí do zvyšování bezpečnosti silničního provozu, provádění bezpečnostních inspekcí, zvyšování bezpečnosti na komunikacích ve správě ŘSD ČR apod.
O konferenci byl i ve třetím ročníku pokračování za strany účastníků velký zájem. Tak lze usuzovat zejména z řady dotazů a námětů jednotlivých delegátů na přednášející i z celkové účasti, která i v tomto roce dosahovala téměř 150 návštěvníků.
Účastníci konference se v samotném závěru shodli, že účast na této akci byla pro všechny přínosem a že bezpečnost dopravy a dopravní infrastruktury je jedním z hlavních témat dnešního světa, jež významně ovlivňuje ekonomiku i společenskou stabilitu. Právě organizace takovéto akce je jedním z hlavní nástrojů – jak poukázat na současnou kritickou situaci a oslovit širokou veřejnost, aby apelovala na své volené zástupce a vyzvala je k nápravě současné katastrofální situace na síti silničních komunikací v České republice.
Příští – tentokráte již čtvrtý – ročník konference: „Bezpečná dopravní infrastruktura, její odolnost v mimořádných situacích a analýza rizik“ se uskuteční ve dnech 24. – 25. listopadu 2009 v prostorách Masarykovy koleje v Praze.