Kauza Studénka zůstává na Novojičínsku, soud začne do května
Rubrika: 2011
Případ železničního neštěstí ve Studénce, které si v srpnu 2008 vyžádalo osm lidských životů a desítky dalších cestujících utrpělo zranění, se bude soudit na Novojičínsku. Rozhodl to Vrchní soud v Olomouci, který posuzoval místní příslušnost. Soudce hlavní líčení nařídí nejpozději v květnu. ČTK to potvrdil předseda senátu Jiří Hanzelka.
"Spis a rozhodnutí vrchního soudu jsme obdrželi v úterý," řekl předseda senátu. Dodal, že v nejbližší době by už měl soudce, který má případ přidělen, určit termín hlavního líčení. "Kolega hovořil o květnu. Osobně bych byl rád, kdyby to bylo ještě o něco dříve. Předpokládám, že by to mohl být duben," doplnil Hanzelka.
Vrchní soud v Olomouci se určením místní příslušnosti zabýval od poloviny loňského prosince. Požádal ho o to přímo novojičínský soudce Jaromír Pšenica. Společně se senátem dospěl k názoru, že některým z desítky obžalovaných může hrozit jiná právní kvalifikace, než je uvedeno v obžalobě. "Tím by jim hrozily i přísnější tresty. Pak by případ ale náležel do kompetence Krajského soudu v Ostravě," vysvětlil soudce. Nadřízený soud ale rozhodl, že případ zůstane v Novém Jičíně.
Předseda soudu Hanzelka proto nyní musí vyřešit i problém, kde se hlavní líčení uskuteční, informoval dnes Český rozhlas. Novojičínská soudní budova podle něj disponuje jen malými jednacími místnostmi, které by nepojaly víc než stovku účastníků řízení. "V této věci je deset obviněných a každý má svého obhájce. Je zde také nejméně 95 zraněných, kteří mají postavení poškozených. Všem musíme umožnit účast u hlavního líčení. Bohužel jednací síní pro 100 lidí nedisponujeme," řekl Radiožurnálu Hanzelka.
Pro ČTK předseda soudu dodal, že o situaci už vědí dva roky. "Prostory hledáme, ale rozhodně ne zoufale," řekl. Pochopení prý našel v úterý u starosty Studénky, který mu nabídl prostory tamního Dělnického domu. "Bylo by symbolické, kdyby se případ soudil přímo ve Studénce," uvedl Hanzelka. Během příštího týdne si chce prostory prohlédnout. "Zjistíme, zda to bude vyhovovat našim požadavkům, aby byla zachována důstojnost hlavního líčení."
Nehoda se stala 8. srpna 2008, kdy na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most. Do jeho trosek krátce poté narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynulo šest lidí, čtyři ženy a dva muži. Další muž zemřel později v novojičínské nemocnici. Osmou obětí se stala jedna z polských zraněných cestujících, zemřela v krakovské nemocnici 26. září 2008. Dalších 95 cestujících utrpělo zranění a celková škoda přesáhla 177 milionů korun.
Podle hlavního vyšetřovatele Jiřího Jíchy byla příčinou tragédie nepochopitelná souhra mnoha zanedbání a nedostatků, které jsou podle něj při stavbě mostů v Česku zcela neobvyklé. Vyšetřovatelé mimo jiné zjistili chyby v projektu podpůrných konstrukcí, nedostatečný byl technologický předpis montáže a neřešila se ani tíha přesouvaného mostu. Jícha řekl, že strojvedoucí neměl žádnou možnost nehodě zabránit.
Kvůli obecnému ohrožení, za což hrozí až desetiletý pobyt ve vězení, na lavici obžalovaných usedne deset pracovníků z řad dělníků i manažerů stavebních firem. "Jde o skupinu lidí jak z vedoucích funkcí, tak i řadové zaměstnance, kteří na stavbě pracovali," řekl už dříve ČTK Jícha. Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava, pět zaměstnanců subdodavatele - firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, který měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.