Ekologové si stěžují u EK kvůli dostavbě dálnice D8
Rubrika: 2011
Evropská komise zkoumá, zda úředníci při plánování stavby posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří nechybovali. Podle České televize se na EK obrátily přes dvě desítky občanských a ekologických organizací. Vadí jim, že hned na začátku byla odmítnuta varianta s tunelem.
Česko chce na stavbu z fondu Evropské unie dostat osmimilionovou dotaci. Česká republika už do Bruselu poslala třikrát žádost o dotaci a třikrát byla odmítnuta.
Evropští úředníci chtějí nejprve vyřešit stížnosti ekologů. Podle Miroslava Patrika ze sdružení Děti Země byla varianta s tříkilometrovým tunelem Kubačka předčasně vyřazena z hodnocení a bez účasti veřejnosti. Tunel aktivisté prosazovali kvůli větší ochraně životního prostředí.
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že Brusel může v krajním případě chtít nový posudek o vlivu stavby na životní prostředí. Tím by se dostavba D8 vrátila na začátek. "My jsme slyšeli, že toto Evropská komise uložila Polsku," řekla vedoucí odboru posuzování vlivu na životní prostředí Jaroslava Honová. Popřela ale, že by ministerstvo nezajímal ekologický dopad stavby. "Spolupracujeme s ministerstvem dopravy a dělají se studie na ověření správnosti EIA a jejích výsledků," dodala.
Bez ohledu na šetření Bruselu ale Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá podklady pro to, aby v březnu požádalo o územní rozhodnutí a zároveň stavební povolení. To původní na víc než pětikilometrový úsek soud zrušil kvůli chybám úředníků. "Chybí 93 stavebních povolení," uvedl Pavel Lány z ŘSD.
Povolení by úřady mohly vydat do konce června, a pokud se proti nim nikdo neodvolá, začne ŘSD stavět. Celá trasa dálnice by tak mohla být hotová ve druhé polovině roku 2013, uvedla ČT.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.