Cyklostezka Po stopách českých králů se prodlouží o nové úseky
Rubrika: Cyklostezky
Cyklostezka Po stopách českých králů bude rozšířena o dva nové úseky z Berouna do Nižboru a z Žebráku do Točníku. Vybudování více než tří kilometrů cyklostezky bude stát zhruba 18 milionů korun, většinu peněz pokryjí evropské dotace. Podle starostů obcí, kudy nová trasa povede, budou práce dokončeny letos. Cyklostezka by měla propojit Beroun s hrady Točník, Karlštejn a Nižbor. Její délka by v závěrečné fázi měla přesáhnout 50 kilometrů.
Starosta Žebráku Daniel Havlík dnes ČTK řekl, že zhruba 800 metrů dlouhý úsek do Točníku bude osvětlen a vznikne na něm lávka přes potok. "Cena bude zhruba 3,6 milionu korun. V současnosti běží výběrové řízení na dodavatele stavby, která by měla začít v červenci a skončit do konce roku," uvedl. Výběrové řízení na stavební firmu se nyní koná i v Berouně. Úsek vedoucí do Nižboru bude mít podle berounského starosty Tomáše Havla 2,5 kilometru, jeho výstavba bude stát kolem 14 milionů korun.
Havel uvedl, že by nový úsek neměl sloužit pouze pro rekreační cykloturistku, ale měl by se stát alternativou dopravy do zaměstnání nebo škol. "Obyvatelé budou jezdit z větší části po rovině na samostatné stezce bez silničního provozu," podotkl. Díky tomu se podle něj lidé vyhnou nebezpečné části mezi Hýskovem a Nižborem, kde je značný silniční provoz. "Ze zámku Nižbor bude možnost se dostat až do Prahy, byť celá trasa nepovede po cyklostezkách," dodal Havel.
Cyklostezka Po stopách českých králů začala vznikat před sedmi lety. Od té doby se postavilo přes 13 kilometrů nových úseků, které navázaly na části, jež nebylo potřeba upravovat. Loni byla například otevřena devítikilometrová trasa z Berouna do Králova Dvora vedoucí po pravé straně Litavky, další část v opačném směru do obce Srbsko a třetí úsek ve směru na Nižbor. Výstavba těchto úseků stála kolem 32 milionů korun.
Dalších části se budou podle dřívějšího vyjádření Havla stavět podle úspěšnosti v získávání dotací. Název cyklostezky je odvozen od toho, že spojuje historická města, kde se vyskytovali čeští králové. Většina trasy vede podél řek Berounky a Litavky. Stezka v okolí Berouna je součástí evropské sítě cyklotras EuroVelo 4, která prochází územím Francie, Belgie, Německa, ČR, Polska a Ukrajiny.
Podle dnešního vydání MfD loni v tuzemsku vzniklo kolem 300 kilometrů nových stezek, což bylo nejvíc za poslední roky. Karel Havlíček ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) listu řekl, že stát nepočítá s omezením dotací na výstavbu cyklostezek. SFDI na ně loni rozdělil 183 milionů korun, letos má rozdělit 240 milionů korun. Další 2,4 miliardy korun na výstavbu cyklostezek přišlo z evropských fondů. V celé ČR je pro cyklisty a pěší podle deníku vyhrazeno celkem 1903 kilometrů stezek.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.