Český Jiřetín už není na konci světa, s Německem ho spojil most
Rubrika: 2011
Mezi krušnohorskou vesničkou Český Jiřetín a nedalekým Německem už opět mohou fungovat normální přeshraniční vztahy. Po roce a čtvrt tam dokončili nový hraniční most, který by měl obě obce spojit. I s přestavbou silnic stál zhruba 90 milionů korun. Místní ale trochu rozladilo to, že je nikdo na slavnostní otevření nepozval, řekl ČTK lídr místní opozice František Lipár.
I když patří Český Jiřetín historicky k českým zemím, geograficky je to mnohem blíž do Německa. Od nejbližší české vesnice ho dělí vzdušnou čarou osm kilometrů a od české kotliny ho zase dělí hory. Do německého Deutschgeorgenthalu je to jen kousek.
Vazby ale 20. století hodně nabouralo; nejdřív odešli sudetští Němci a z obce se 700 obyvatel se stal skoro konec světa; padesátku stálých obyvatel doplňovali jen chataři. Zanikl i hraniční přechod, takže po starém prvorepublikovém mostě se provalila jen v roce 1968 sovětská armáda. "Tehdy tam projelo snad 800 vozidel," vzpomíná Lipár.
Most sice stále stál, přechod se ale obnovil až po vstupu Česka do schengenského prostoru v roce 2007. To už byl v hodně špatném stavu, pilíře podemlelo několik povodní. V roce 2010 zmizel zcela, ale tou dobou už měly obě strany přislíbených 3,6 milionu eur (90 milionů korun) z evropských peněz. Kromě nového mostu za ně vyrostlo i 3,6 kilometru nových silnic a 300 metrů opěrných zdí na obou stranách hranice.
Zdravice poslali zástupci regionů z obou stran hranice, včetně ústecké hejtmanky Jany Vaňhové. Místní z nového mostu zase takové nadšení neprojevují. "Prostě vyměnili starý za nový. Spíš nás mrzí, že zatímco z německé strany byli pozvaní i místní obyvatelé, nás nikdo ani nepozval," řekl Lipár.
Autor
Společnost KONSTRUKCE Media, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.