Českomoravský cement investoval dvě miliardy do ekologie
Rubrika: Personálie
K hodnotě dvě miliardy korun narostly do dnešního dne ekologické investice společnosti Českomoravský cement, která patří do mezinárodní skupiny HeidelbergCement a v současnosti provozuje cementárny v Praze – Radotíně a v Mokré nedaleko Brna.
Od roku 1992, kdy HeidelbergCement vstoupil na český trh, směřovala největší část investičních výdajů do výměny filtrů cementárenských komínů, do vybudování sil na ukládání slinku, který je základní surovinou pro výrobu cementu (pozn.: slinek je spečenina vyráběná ve speciálních pecích z vápence, písku a jiných surovin, dalším zpracováním se ze slinku produkuje cement), dále do zakrytých skládek surovin, do zařízení pro spalování alternativních kapalných a tuhých paliv a také do čistíren povrchových vod a měřících stanovišť emisí. Ještě letos Českomoravský cement zahájí další ekologické investice do cementárny v Radotíně, které by měly mít hodnotu okolo 130 milionů korun.
Plánované nové investice budou směřovat především ke snížení emisí prachu a oxidů dusíku a půjde o jednu z finančně nejnáročnějších investic do závodů Českomoravského cementu. Dosud rekordních 200 milionů korun připadalo na slinková sila v cementárnách v Mokré a Praze - Radotíně. V pořadí druhou největší ekologickou investicí byla výstavba zakryté předhomogenizační skládky pro ukládání sypkých surovin, kterou společnost nákladem 180 milionů korun vystavěla rovněž v radotínské cementárně.
„Předpokládáme, že i v následujících letech bude investiční aktivita do zlepšení ekologických parametrů našich cementáren pokračovat stejným tempem,“ uvedl Luděk Bogdan, předseda představenstva společnosti Českomoravský cement. Připomněl, že celkové investice společnosti v České republice, tedy včetně těch, které neměly ekologický charakter, převýšily do letošního roku sedm miliard korun.
Vedle přímých výdajů na změnu technologií a ekologickou modernizaci zařízení vynakládá Českomoravský cement další miliony korun i na rekultivace lomů. Například letos v červenci firma, spolu s architektkou Evou Wagnerovou, získala cenu „Zelený most“, udělovanou Těžební unií ve spolupráci s Českou komorou architektů a pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Ocenění si odnesly Růženin lom v Brně – Maloměřicích a lom Čebín – Dálky. Sanace obou lomů si v součtu vyžádaly osm milionů korun.
Společnost Českomoravský cement je největším výrobcem cementu v tuzemsku. Produkuje celou řadu různých druhů cementu a zároveň poskytuje servis v oblasti logistiky a poradenství. Firma vyrábí ve dvou závodech – v Praze - Radotíně a v Mokré nedaleko Brna. Závod Králův Dvůr, kde byla výroba cementu začátkem roku 2003 přerušena, slouží jako expediční místo. Českomoravský cement je držitelem certifikátů jakosti (ČSN EN ISO 9001:2001), ekologického managementu (ČSN EN ISO 14001) a managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OHSAS 18001).
Do mezinárodní skupiny HeidelbergCement patří v České republice také společnosti Českomoravský beton a Českomoravské štěrkovny.