KONSTRUKCE Media, s. r. o.Com4In Group
ISSN 1803-8441
English - Google Translate Česky - Překladač Google French - Google Translate Italian - Google Translate German - Google Translate Polish - Google Translate Spanish - Google Translate Swedish - Google Translate   |   Přihlásit se   
Nacházíte se:  Úvod    Aktuality    CEEC Research a KPMG Česká republika: výzkum stavebnictví v Polsku 2008

CEEC Research a KPMG Česká republika: výzkum stavebnictví v Polsku 2008

Publikováno: 10.12.2008
Rubrika: Aktuality

Jaká je budoucnost stavebnictví v Polsku? Jakým způsobem se v této oblasti získávají a zadávají zakázky či jaké zdroje informací firmy využívají? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Kvalitativní studie polského stavebnictví (CEEC Research) - ucelená sonda do oblasti stavebnictví v této zemi.

Již třetím rokem projekt CEEC ve spolupráci s generálním partnerem - společností KPMG Česká republika - analyzuje v sérii kvalitativních výzkumů situaci ve stavebnictví v zemích střední a východní Evropy. V letošním roce se projektu zúčastnilo celkem devět zemí a v nich více jak 1.000 zástupců společností podnikajících ve stavebnictví, kteří odpovídali v osobních strukturovaných rozhovorech na přibližně třicet otázek. V roce 2008 bylo do výzkumu poprvé zahrnuto i Polsko.

"Hlavním cílem zpracovaných studií je poskytnout přehledné a především plně srovnatelné analýzy vybraných oblastí stavebnictví ve středo- a východoevropských zemích. Tyto analýzy pomáhají firmám v jejich růstu a získávání nových zakázek a také jim umožňují lépe přizpůsobit své strategie podle aktuální situace na daném trhu," říká Jiří Vacek, autor a vedoucí projektu, a dodává: "Svým širokým rozsahem a zaměřením je tento projekt v celém regionu střední a východní Evropy jedinečný."

Generálním partnerem projektu CEEC Research je poradenská společnost KPMG Česká republika. "Věřím, že výsledky studií budou významným přínosem pro všechny profesionály z oblasti stavebnictví a pomohou jim k tomu, aby lépe porozuměli středo- a východoevropským trhům," říká Andreas Höfinghoff, partner společnosti KPMG Česká republika odpovědný za oblast stavebnictví.

První publikovanou studií se v roce 2008 stala Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví 2008. Poté následovaly pobaltské země a po Polsku budou následovat kvalitativní studie českého, slovenského, maďarského a chorvatského stavebnictví. Studie polského stavebnictví již přímo srovnává ukazatele Polska se stejnými ukazateli českého a slovenského stavebnictví. Čtenář si tak může utvořit lepší představu o fungování zmiňovaných trhů a vidí, ve kterých oblastech se shodují a kde se odlišují. Především společnosti, které působí na několika trzích, zde mohou nalézt mnohdy překvapující zjištění.

Důležitá zjištění Kvalitativní studie polského stavebnictví 2008

  • 86 procent dotázaných stavebních firem očekává převážně mírný růst polského stavebnictví v roce 2008, 14 procent společností očekává pokles. Pro období 2009-2010 jsou očekávání společností pro oblast vývoje stavebnictví mírně vyšší: růst očekává 88 procent stavebních společností. (Je však třeba poznamenat, že všechna interview byla realizována v první polovině roku 2008, tj. ještě před tím, než naplno propukla současná finanční krize, která bude nepochybně mít dopad i na polské stavební firmy).
  • Téměř všechny dotázané stavební společnosti (95 procent) uvádí, že jsou limitovány ve svém růstu, pouze pět procent firem se necítí být limitováno.
  • Nejčastěji zmiňovanými limity jsou vysoké náklady na pracovní sílu (95 procent) a nedostatek zkušené pracovní síly (87 procent). Pouze 11 procent respondentů potvrdilo, že zaměstnává na svých projektech zahraniční pracovníky. Mezi Českou republikou a Polskem je v tomto ukazateli značný rozdíl - v ČR činí zmiňované číslo 52 procent (39 procent na Slovensku).
  • Internet využívá 98 procent dotázaných stavebních společností. Nejvíce se využívá k vyhledávání informací a k nákupům.
  • Pro získávání informací o nových zakázkách využívají stavební společnosti nejvíce dlouhodobé kontakty (98 procent). Považují je také za nejužitečnější.
  • Nejčastěji užívaným zdrojem nových zakázek jsou pro stavební firmy osobní kontakty, využívané 92 procenty firem a přímá poptávka od zákazníků (87 procent). 80 procent firem dále uvádí výběrová řízení a 78 procent dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy). V průměru společnosti využívají tři zdroje nových zakázek.
  • Podíl firem, které uvádějí, že byly požádány o úplatek při získávání zákázky, je 20 procent. 33 procent firem odmítlo tuto otázku komentovat, 47 procent uvedlo, že o úplatek požádány nebyly. Transparentnost výběrových řízení hodnotí zástupci polských firem jako podprůměrnou (4,4 body z deseti možných). Transparetnost výběrových řízení na projekty financované z veřejných zdrojů je hodnocena lépe, a to 5,2 body.
  • Svůj systém řízení rizik považuje za pokročilý 28 procent stavebních společností, za středně rozvinutý jej považuje 45 procent dotázaných, 12 procent jej hodnotí jako velice rozvinutý a 15 procent společností uvádí, že jejich řízení rizik je na nízké úrovni.
  • Na otázku, zda-li firmy někdy porušily svůj systém řízení rizik, aby získaly zakázku, odpověděly kladně dvě třetiny (67 procent) stavebních firem.
  • Při výběru dodavatelů stavební firmy nejčastěji využívají osobní kontakty, které uvádí 83 procent respondentů. S odstupem to pak jsou doporučení (65 procent) a dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy), 54 procent firem. Tendry uvedlo pouze 12 procent respondentů. Hlavní kritéria využívaná při výběru jsou cena (83 procent) respondentů, zkušenosti (77 procent) a využívané technologie (57 procent respondentů).
  • Stavební společnosti očekávají, že v dlouhodobé perspektivě klíčovými faktory, které budou ovlivňovat jejich rozvoj, jsou sociodemografické změny (například změny v populaci), vývoj firemních financí (příjmy, náklady na úvěry, atd.) a změny v požadavcích zákazníků (poptávka).
  • Hlavními investičními prioritami pro období 2008-2009 jsou stavební mechanizace a investice do rozvoje plánování a projektového managementu. Jako svoji nejnižší prioritu firmy uvádějí investice do ochrany přírody, přičemž ani české a slovenské firmy na tom nejsou ohledně tohoto ukazatele lépe.

Kompletní studie polského stavebnictví je k dispozici zdarma ke stažení na internetových stránkách projektu CEEC Research www.CEEConstruction.Eu, kde je také možné získat více informací a blíže se seznámit s metodologií a cíli projektu, případně je možné kontaktovat náš projekt na kontakt@CEEConstruction.Eu.

Bookmark
Ohodnoďte článek:

Autor


NEJčtenější souvisejicí články (v posledních 30-ti dnech)

Nové mapy postupu výstavby dálnic a rychlostních silnic v letech 2008 - 2010 (66x)
Zatímco v letech 2001 - 2005 bylo na území České republiky uvedeno do provozu pouze 89 kilometrů dálnic a rychlostních s...
Dálnicemi se mají stát železniční koridory (61x)
Železnice jako důležitá součást dopravní infrastruktury musí být moderní a konkurenceschopná. Bez budování tranzitních k...
Spustili jsme novou podobu webových stránek! (49x)
Vážené čtenářky a čtenáři časopisu SILNICE ŽELEZNICE, po více než 10 letech se od roku 2020 změnila tvář on-line verze ...

NEJlépe hodnocené související články

Praha bude mít další čtyřkolejný traťový úsek (5 b.)
Začíná přestavba důležité spojnice Prahy a Berouna podél řeky Berounky. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes sla...
Vlaky na Teplicku zrychlí, lidé z Litvínova získají přímé spojení s krajskou metropolí (5 b.)
Železnice v podkrušnohorské oblasti Ústeckého kraje projde v následujícím období výraznou proměnou. Správa železniční do...
Nepodlehli jsme mámení a stavíme se ziskemNepodlehli jsme mámení a stavíme se ziskem (5 b.)
Skanska prošla v posledních třech letech rozsáhlými změnami, které mají firmu připravit na dlouhodobou prosperitu. Jak s...

NEJdiskutovanější související články

Nepodlehli jsme mámení a stavíme se ziskemNepodlehli jsme mámení a stavíme se ziskem (1x)
Skanska prošla v posledních třech letech rozsáhlými změnami, které mají firmu připravit na dlouhodobou prosperitu. Jak s...
Český vynález přináší revoluci do stavebnictví. Skanska začala používat recyklovaný betonČeský vynález přináší revoluci do stavebnictví. Skanska začala používat recyklovaný beton (1x)
Zbytky ze zdemolovaných staveb představují až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v České republice. Kameniva, které j...
Dálnice D47 se osvědčila - šetří čas i peníze řidičů (1x)
Loni v listopadu byl mezi Bělotínem a Bílovcem zprovozněn poslední chybějící úsek dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Ost...

Server Vodohospodářské stavby

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice

Rekonstrukce Vodního díla Nechranice