CEEC Research a KPMG Česká republika: Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví
Rubrika: Aktuality
Jaká je budoucnost ukrajinského stavebnictví? Kde vidí jeho aktéři silné a slabé stránky odvětví? V čem se liší od ostatních zemí střední a východní Evropy a v čem se naopak shoduje? Na tyto a další otázky odpovídá Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví (2007) – ucelená sonda do ukrajinského stavebnictví se zaměřením na vybrané oblasti tohoto odvětví.
Studie je součástí projektu Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy (CEEC Research), který nabízí jak unikátní analýzy na úrovni jednotlivých zemí, tak i srovnání mezi zkoumanými zeměmi regionu. Generálním partnerem projektu je poradenská společnost KPMG Česká republika, která se dlouhodobě věnuje podpoře studentských aktivit a úspěšnému zavádění akademických poznatků do praxe.
Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví 2007 analyzuje kvalitativní charakteristiky ukrajinského stavebnictví a zvyklosti firem působících v tomto odvětví. Poskytuje přehled o klíčových oblastech ukrajinského stavebnictví. Tato studie byla zpracována na základě 142 interview s představiteli firem podnikajících v ukrajinském stavebnictví. Analyzuje pět oblastí ukrajinského stavebnictví – očekávaný vývoj stavebnictví, úroveň aplikovaných technologií, klíčové informační zdroje, odběratelsko – dodavatelské vztahy a konečně vliv globalizace.
„Cílem výzkumu je poskytnout přehledné analýzy zkoumaných oblastí, které pomohou firmám v růstu objemu realizovaných zakázek a prací a umožní jim lépe přizpůsobit své marketingové strategie podle aktuální situace na trhu. Výsledky jednotlivých studií rovněž přispívají k růstu transparentnosti stavebnictví v jednotlivých zemích,“ říká Jiří Vacek, autor projektu, který je realizován v rámci jeho doktorské disertace při Vysoké škole ekonomické v Praze.
Některá důležitá zjištění z Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví:
-
Většina společností vyjádřila pozitivní výhled na vývoj stavebnictví v letech 2007 a 2008. Očekávají růst a zvýšení prodejů.
-
Jeden z hlavních limitů růstu vidí v nedostatku kvalifikované pracovní síly.
-
Nejvíce užívaným zdrojem pro obecné informace o odvětví jsou elektronická média – užívá je více jak 70 procent společností. Pro získávání informací o potenciálních nových zakázkách používají společnosti nejvíce osobní kontakty (stejně jako v ČR).
-
Hlavními zdroji nových zakázek jsou přímá poptávka od zákazníků a pak osobní kontakty (do jisté míry vzájemně propojené metody).
-
Výběrová řízení využívá okolo 30 procent společností (podobný výsledek jako v ČR) a 48 procent z nich je nepovažuje za dostatečně transparentní.
-
Pro výběr dodavatelů používají stavební společnosti nejčastěji osobní kontakty (62 procent, v ČR 79 procent) a pak výběrová řízení (31 procent; v ČR 28 procent).
-
Při výběrovém řízení je pro ukrajinské stavitele nejdůležitějším kritériem cena (85 procent; ČR – 42 procent a SR – 62 procent), poté zkušenost a praxe (51 procent) a aplikované technologie (46 procent).
-
Ukrajinské stavebnictví nabízí významný potenciál především pro specializované stavební společnosti a také dodavatele stavebních technologií díky nižší průměrné úrovni aplikovaných technologií a rozsáhlým plánům investic do této oblasti.
O projektu
V rámci projektu Výzkum potenciálu stavebnictví v zemích střední a východní Evropy již byly realizovány osobní rozhovory s představiteli společností na Slovensku, v České republice, na Ukrajině, v Maďarsku a Estonsku (celkově proběhlo přes 850 interview). V současné době jsou k dispozici výsledky výzkumu z ČR, SR a Ukrajiny a probíhá zpracování výsledků rozhovorů s představiteli společností z Maďarska a Estonska. Pro rok 2008 je plánována realizace výzkumu mimo uvedených zemí navíc v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Dle edičního plánu je v pořadí další publikací Kvalitativní studie maďarského stavebnictví 2007, která bude publikována v průběhu prosince 2007. Všechny zpracované studie jsou poskytovány zcela bezplatně všem zájemcům.