AŽD Praha ukončila revitalizaci nádraží v Havlíčkově Brodě
Rubrika: 2010
Budoucnost vlakového nádraží v Havlíčkově Brodě, jehož revitalizace probíhala v rámci projektu Živá nádraží, bude od 1. 8. 2010 v rukou Českých drah. Společnost AŽD Praha, která nádraží získala na 30 let do pronájmu totiž po společné dohodě s ČD ukončila revitalizaci objektu. Stalo se tak po mnoha měsících jednání o úpravě smlouvy, kterou doporučil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nádraží se v průběhu nedokončené revitalizace dočkalo například rekonstrukce střechy, prosklené zateplené fasády či nových pokladen ČD.
Společnost AŽD Praha vyhrála tendr na rekonstrukci a provoz vlakového nádraží Havlíčkův Brod v roce 2006 a začátkem následujícího roku jej převzala do užívání. Za plného provozu následně probíhala rekonstrukce, jejímž výsledkem měly být moderně zařízené prostory s obchody a službami. Stavební práce byly postupně zastaveny poté, co si připomínky ÚOHS týkající se smluv k projektu Živá nádraží vyžádaly nové projednání původně stanovených podmínek.
Práce byly na krátkou dobu obnoveny letos v květnu s tím, že mezi AŽD Praha a Českými drahami bude jasně vymezen podíl, jímž budou strany pokrývat náklady na provoz prostor nutných pro činnost ČD a prostor pro komerční využití.
České dráhy se následně s AŽD Praha dohodly na ukončení spolupráce a převzetí nádraží do vlastní správy.
„Rekonstrukce havlíčkobrodského nádraží a jeho nová moderní, pro cestující příjemnější podoba byly pro nás velkou výzvou. Za stávající situace je však uzavřená dohoda o předání nádraží do správy Českých drah nejpřijatelnějším řešením,“ říká Ing. Zdeněk Chrdle, generální ředitel společnosti AŽD Praha.
AŽD Praha dosud do rekonstrukce včetně projektu investovala přibližně 20 milionů korun. Vložené prostředky se podle původního plánu měly vrátit z dlouhodobého pronájmu modernizovaných i nově vzniklých komerčních prostor. Za stávající situace však investice ČD vrátí s tím, že další budoucnost havlíčkobrodského nádraží plně závisí na jejich rozhodnutí.
„České dráhy budou pokračovat v rekonstrukci objektu vlastními silami. Nově vzniklou situaci vyhodnotíme, zvážíme rozsah původního projektu a stavebních prací a porovnáme je nově s potřebami ČD, což potrvá přibližně dva měsíce,“ upřesňuje Lubomír Křivánek, ředitel Regionální správy majetku ČD v Brně.